Jest takie miejsce, w którym słychać bicie serca każdego domu. Spędzamy w nim połowę naszego życia. Drugą połowę poświęcamy na poszukiwania wygodnego łóżka, puchatych dywaników, fikuśnych poduszeczek, miniaturowych szafeczek, lampeczek, rameczek, czasem telewizora i w końcu – idealnej szafy. Tak! To szafa sprawia, że serducho każdej sypialni bije nieprzerwanym rytmem, a jeśli kryje w sobie kilka pomysłowych sposobów na przechowywanie naszych skarbów, jego bicie tylko przyspiesza.

Jak wybrać idealną szafę? Wybór drzwi

Zanim zajrzymy do wnętrza naszego „organu”, zatrzymajmy się na moment przy jego walorach zewnętrznych. Na rynku istnieje wiele propozycji, reklamujących się jako najlepsze rozwiązanie do sypialni, ale czy na pewno Twojej? Na co zwrócić uwagę, żeby cieszyć się sąsiadką z naprzeciwka dla Twojego łóżka? Pierwsza rzecz, o której powinieneś pomyśleć, to drzwi. Im mniej, tym lepiej – technicznie łatwiejsze w wykonaniu, montażu i obniża koszty materiału potrzebnego do jej produkcji. Poza tym, im więcej skrzydeł do przesunięcia lub drzwi do otwarcia, tym więcej czasu musisz poświęcić na kompletne ubranie się, co z rana, kiedy wstałeś pięć minut za późno, okazuje się zaskakująco istotne.

Idealna szafa – lustereczko powiedz przecie…

Lustro to nieodzowny element szanującej się sypialni. Najlepszą opcją jest wybór szafy, która ma je zamontowane na drzwiach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz martwić się o to, gdzie powiesisz swój ulubiony obraz lub zdjęcie, ponieważ spokojnie starczy Ci na nie miejsca, kiedy lustro od samej podłogi do sufitu będzie rozjaśniać Twoją sypialnię i przy okazji optycznie ją powiększać.

Wybór idealnej szafy – w zabudowie czy wolnostojąca?

Zwolenników jednej i drugiej jest tyle samo i każdy ma słuszne argumenty, co do swojego wyboru. My jednak stawiamy na szafę wolnostojącą. „Wolny” mebel nadaje wnętrzu przytulniejszego klimatu; pozwala na zastosowanie ozdobników w postaci listew, na które nie można by było pokusić się w przypadku szafy zabudowanej do sufitu.

Co więcej, kiedy znudzi nam się dotychczasowy układ, możemy zrobić przemeblowanie, na co nie bylibyśmy w stanie pozwolić sobie, gdyby szafa była przytwierdzona na stałe. Jeśli dodatkowo zdecydowałeś się na parkiet w swoim królestwie, oczywistym jest, że nie chcesz, aby ktokolwiek wwiercał się w twoją podłogę, żeby przytwierdzić do niej szyny przesuwnych drzwi.

Jak wybrać idealną szafę? Zajrzyjmy do środka

Nieprawdą jest, że mała szafa mało pomieści. Analogicznie, uchybieniem byłoby stwierdzenie, że w dużej szafie pomieści się dużo. W każdej źle wykorzystanej przestrzeni narazisz się na stratę cennego miejsca. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim postaw na funkcjonalność! To pierwsza i najważniejsza zasada sukcesu. Dzięki temu codzienne otwieranie Twojej idealnej szafy stanie się przyjemnością, a nie przytłaczającym zadaniem.

Wieszaki w idealnej szafie – czyli jak wieszać dobrze?

Z pozoru łatwizna – idziesz do najbliższego dyskontu, gdzie czekają na Ciebie przeróżnych kolorów i rozmiarów wieszaki. Przeglądasz, przebierasz, porównujesz i..? Rozkładasz ręce. Który będzie najlepszy do Twojej satynowej bluzki, a na którym ulubiona marynarka nie straci kształtu? Nie takie proste, prawda? Zanim wybierzesz się na zakupy po wieszaki, zrób rekonesans swoich ubrań. Podziel na kategorie według szerokości ramion, ciężaru, podatności na gniecenie. Kiedy już będziesz wiedzieć na czym stoisz, łatwiej dokonasz zakupu, nie nadszarpując niepotrzebnie swojego budżetu. A żeby było jeszcze milej, zdecyduj się na pantograf. To przydatne urządzenie perfekcyjnie zagospodaruje górne partie Twojej szafy, oszczędzając Ci konieczności uzbrajania się w drabinkę i magazynowania kartonów z rzeczami, które „mogą się przydać”. Ciągle Ci mało? Co powiesz na wysuwne wieszaki na spodnie? Nic się nie gniecie, a zawieszanie na nich ulubionych sidbadów, to czysta przyjemność.

Kosze, czy szuflady w idealnej szafie?

Wolisz ukryć bałagan? Postaw na szuflady. Nawet jeśli skarpetki połączysz nie do pary, a Twoje bluzki i swetry będą tworzyć ciasno zwiniętą kulę, nikt nie dostrzeże nieładu, kiedy upchniesz wszystko do szuflad wewnątrz szafy lub w wolnostojącej komodzie, jeśli sama szafa okaże się za mała dla Ciebie i osób, z którymi ją dzielisz. Jesteś perfekcjonistą i nawet skarpetki składasz w kosteczkę? Zdecyduj się na kosze. Masz wgląd w ubrania bez konieczności wysuwania kosza i zapamiętywania, gdzie co leży.

Sposoby na przechowywanie w idealnej szafie – czyli jak nie zwariować?

Ostatnim, ale równie ważnym elementem na przechowywanie rzeczy w Twojej idealnej szafie jest przestrzeń na akcesoria. Źle zagospodarowane miejsce na paski, torebki, buty czy kapelusze to istna zmora niedopasowanej do Twoich potrzeb szafy. Zanim zdecydujesz się na zakup idealnego mebla, pomyśl o tym, po co sięgasz do niej najczęściej. Organizery na paski, bieliznę czy krawaty uporządkują nieustanny bałagan, a Ty będziesz mógł cieszyć się tym, co najważniejsze – wymarzoną stylizacją. Kochasz buty? Świetnym rozwiązaniem są wieszaki lub regały na buty. Oszczędzą Ci miejsca i nie pozwolą Twoim sneakersom zagubić się w czeluściach idealnej szafy.

Jak wybrać idealną szafę? Podsumowanie

Wybór idealnej szafy nie jest prosty i zależy od wielu aspektów, na które nieświadomi nie zwracamy uwagi przy zakupie. Często, podążając za modą, zapominamy o praktyczności, plując sobie później w brodę, że nie zdecydowaliśmy się, np.: na lustro przy szafie. Mamy nadzieję, że lektura naszego bloga rozwiała Twoje wątpliwości, co do wyboru i pozwoli cieszyć Ci się idealną szafą w sercu Twojego domu.