„Mały salon to duży problem”. To zdanie bardzo często pojawia się na forach internetowych, poradnikach wnętrzarskich i na ustach ludzi, którzy stoją przed koniecznością urządzenia tego pomieszczenia. 

Odważnie stwierdzamy, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Bo w przypadku urządzania salonu musimy przestrzegać tylko kilku zasad, żeby uzyskać wymarzony efekt.

Poniżej przygotowaliśmy Wam wskazówki, których powinniście się trzymać, w obliczu tego problemu. 

MAŁY SALON – POSTAW NA WIELOFUNKCYJNOŚĆ, czyli co?

Nie jest sekretem, że mały salon to domena małych mieszkań. Dlatego to pomieszczenie często musi spełniać kilka różnych funkcji. Poza rolą dziennego/gościnnego pokoju, jest też jadalnią, bawialnią i sypialnią. Gwarancją funkcjonalności jest dobrze przemyślana koncepcja i odpowiedni dobór mebli. A to z kolei podstawa udanego relaksu i odpoczynku. Upewnij się, że układem mebli, kolorystyką i oświetleniem odpowiednio wydzielisz potrzebne strefy np. odpoczynku, jadalnie i sypianie. 

MAŁY SALON POŁĄCZONY Z KUCHNIĄ I JADANIĄ

Jeżeli masz taką możliwość to łącz przestrzenie w swoim mieszkaniu. W przypadku salonu, najlepsze będzie połączenie z kuchnią. Jeżeli to możliwe, wyburz ściankę działową pomiędzy tymi pomieszczeniami. Połączenie takie nie będzie zakłócone dzięki położeniu takiej samej podłogi na całej powierzchni i zastosowaniu podobnej kolorystyki.

Jeżeli Twój salon musi spełniać rolę jadalni, to niezbędny jest odpowiedni stół. Najlepiej sprawdzi się ten w kształcie kwadratu lub prostokąta, który możesz ustawić obok ściany. Krzesła ustaw tylko z dwóch, albo trzech stron stołu. Unikaj okrągłego kształt stołu, który wymusza centralne położenie tego mebla w pokoju. 

Wybierz stół ze szklanym blatem i krzesła z przezroczystego tworzywa. Całość jak najprostsza w formie. 

Jeżeli nie masz miejsca na stół to możesz użyć ławy z regulowaną wysokością, która po obiedzie, będzie mogła zamienić się w stolik kawowy.

MAŁY SALON – JAKIE MEBLE DO MAŁEGO SALONU

Meble do małego salonu muszą być przede wszystkim wielofunkcyjne. Czyli takie, które realizują kilka różnych zadań.

Wybieraj meble o lekkiej konstrukcji, tak żeby łatwo było je przesuwać. Dobrym wyborem będą też niskie meble, które nie przytłoczą całego pomieszczenia. 

Zamiast sofy wybierz narożnik. Pozwoli on na wypełnienie kłopotliwych rogów pomieszczenia. Dodatkowo spełni funkcje głównego/lub dodatkowego miejsca na spania.

W przypadku konieczności wstawienia dużych mebli, wybierz szafy z zabudowanymi frontami, tak żeby jak najmniej rzeczy było na wierzchu. Dodatkowo wybieraj meble o gładkich błyszczących frontach, czyli takich, które najlepiej odbijają światło. 

MAŁY SALON – JAKA KOLORYSTYKA

Tu obowiązuje zasada stara jak świat. Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, a ciemne pomniejszają. Nie oznacza to, że biel to jedyne rozwiązanie. Możesz wybrać spośród wszelkich pasteli czy szarości.

Jeżeli Twój salon nie jest wysoki i musisz go optycznie powiększyć pomaluj sufit na biało, a sąsiednie ściany na inny jasny kolor. Podobny efekt możesz uzyskać poprzez położenie tapety w pionowe paski.

Stosuj zasady panujące w stylu skandynawskim i rustykalnym. Jasno, przytulnie, minimalistycznie.

Komoda – K6 Power

MAŁY SALON – POZOSTAŁE PODPOWIEDZI

W małych salonach często trwa walka o dobre oświetlenie. Jeżeli masz taką możliwość zrezygnuj z ciężkich zasłon na rzecz białych rolet rzymskich.

Ważnym elementem małych salonów są lustra. Możesz je zamontować na frontach mebli, lub powiesić na ścianie w cienkiej ramie. 

Podsumowując. Przepisem na sukces podczas urządzania małego salonu są jasne kolory, dobrze dobrane wielofunkcyjne meble i prawidłowo wydzielone strefy użytkowania. Jeżeli potrzebujecie jeszcze więcej inspiracji zobaczcie nasze propozycje mebli i zajrzyjcie do zakładki salon.