Dekoracyjna ściana z cegły podbija szturmem salony już od dłuższego czasu. Wbrew przewidywaniom niektórych, ten trend wcale nie był krótkotrwałą modą.

Wręcz przeciwnie. Nowe faktury oraz kolory tylko go odświeżają.

Przyjrzyjmy się kilku aspektom, pozwalającym nam rozstrzygnąć czy to dobra dekoracja do naszego salonu.

CEGŁA W SALONIE- DO JAKIEGO CHARAKTERU WNĘTRZA

Moda na cegłę w salonie została zapoczątkowana przez amerykańskie lofty. Dlatego rozwiązanie to stanowi filar stylu industrialnego. Wnętrza o takim charakterze słyną z przestrzeni, surowości i prostej linii, którym często towarzyszą metalowe wykończenia.

W związku z tym, że cegła dobrze komponuje się z drewnianymi konstrukcjami, to takie rozwiązanie sprawdzi się również w pomieszczeniach o charakterze rustykalnym. Czyli takich, w których przeważają naturalne materiały i stonowana kolorystyka nawiązująca do natury. Cegła, ze względu na swoje naturalne pochodzenie, całkowicie spełnia zasady tego stylu.

Jednak to nie wszystko. Cegła pomalowana na biało wspaniale sprawdzi się w pomieszczeniach o charakterze skandynawskim. Czyli w takim, w którym panuje prostota, biel i minimalizm.

CEGŁA W SALONIE – CZY ZAWSZE CZERWONA?

Niepodważalnie najbardziej popularnym kolorem cegły jest jest czerwony wariant. Ociepla on wnętrze i nadaje mu charakter. W przypadku tego koloru musimy jednak uważać żeby optycznie nie pomniejszyć pomieszczenia. Dlatego we wnętrzach o niewielkiej powierzchni zastosuj cegłę tylko na jednej na ścian. Innym rozwiązaniem jest odkrycie tylko fragmentu takiej ściany. Zapobiegnie to uczuciu przytłoczenia. Dodatkowej lekkości doda sąsiedztwo ścian i sufitu pomalowanych na biało.

Coraz częściej możemy spotkać cegłę w innych kolorach: białym, szarym czy czarnym. Biała wersja cegły nie zdominuje pomieszczenia, a jedynie nada mu charakteru przez ciekawą fakturę. Natomiast szara i czarna cegła, będą stanowić świetne tło dla mebli o mocnych kolorach.

CEGŁA W SALONIE – PRAWDZIWA CEGŁA CZY PŁYTKI

Wybór nie zawsze należy do nas. Ponieważ jest to często wypadkowa tego, w jakim budynku znajduje się nasze pomieszczenie.

Jeśli mamy mieszkanie w starej kamienicy to są duże szasnę, że pod warstwami tynku znajdziemy piękną cegłę, którą należy odkryć i zaimpregnować.

Jednak mieszkanie w bloku nie dyskwalifikuje nas z takiej ozdoby salonu. Istnieje możliwość położenia płytek imitujących cegłę.

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że w przypadku gdy nam się ono znudzi, to po prostu możemy zmienić płytki.

Wadą z kolei jest to, że ściana wyłożona takimi płytkami, nie izoluje i nie oddaje ciepła jak prawdziwa cegła.

Zdecydowanie najmniej popularnym rozwiązaniem dla tych którzy, którzy marzą o motywie cegły w domu, jest położenie fototapety z takim printem.

Oszczędzi nam ona konieczność kłucia tynków czy klejenia płytek. Natomiast niezbędne jest użycie wysokiej jakość tapety, żeby uniknąć tandetnego efektu.

CEGŁA W MIESZKANIU – CZY TYLKO W SALONIE

Ze względu na swój dekoracyjny charakter ceglana ściana najczęściej jest wykorzystywana w salonie. Jednak to nie jedyne pomieszczenie, w którym cegła będzie pasować. Drugim najczęsciej występującym pomieszczeniem, w którm możemy ją spotkać jest przedpokój.  Od progu nadaje odpowiedniego klimatu i infomuje o panującym w domu stylu. 

Dekoracja taka jest wykorzystywana również w sypialni. Najczęściej w formie jednej ceglanej ściany za łóżkiem, pełniącej funkcje zagłówka.

Ceglana ściana doda też klimatu kuchni i łazience. Jednak w obu przypadkach pamiętaj o dodatkowej impregnacji cegły, chroniącej jej przez tłuszczem czy wilgocią.

Podsumowując. Cegła to bardzo wszechstronne rozwiązanie, które z jednej strony może pomóc podkreślić przytulny charakter pomieszczenia, a z drugiej, nadać mu surowości. Wszystko w zależności od wybranego stylu i zastosowanych dodatków. Unikalność ta gwarantuje, że ceglana dekoracja będzie gościła u nas w domach jeszcze przez wiele sezonów, dlatego nie bójcie się jej zastosować u siebie.